×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۸ مهر - ۱۳۹۷  
true
false

حسن محمد یاری مدیر کل زندان های همدان در سومین شورای اقامه نماز این اداره ، با اشاره به آیه شریفه که می فرماید «هرکس یک نفر را نجات دهد مانند آن است که بشریت را نجات داده است» افزود: اصلاح و تربیت مددجویان  بعد از بعد امنیت شعار اصلی سازمان زندان ها  می باشد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان همدان،سومین شورای اقامه نماز اداره زندان های همدان  با حضور حسن محمد یاری مدیر کل زندان های همدان ،شاکری مسئول نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز استان ، احمدوند معاون فرهنگی دادگستری کل استان و دبیران  ستاد اقامه نماز دستگاه های قضایی و جمعی از مسئولین فرهنگی اداره کل و زندان های استان در سالن کنفرانس اداره کل برگزار شد .

در ابتدای این جلسه محمد یاری به ارائه گزارشی از نحوه برگزاری برنامه های فرهنگی و تربیتی مختلف با محوریت نماز و قرآن در زندان ها و شرکت چشمگیر کارکنان ،سربازان  وظیفه و مددجویان در این برنامه ها پرداخت .

حسن محمدیاری با اشاره به آیه شریفه که می فرماید «هرکس یک نفر را نجات دهد مانند آن است که بشریت را نجات داده است» افزود: اصلاح و تربیت مددجویان  بعد از بعد امنیت شعار اصلی سازمان زندان ها  می باشد و رسالت ما در سازمان زندان ها، اصلاح و تربیت مجرمین و به خطارفتگان جامعه است و نماز مؤثرترین فعالیت در اصلاح و تربیت مددجویان است .

محمد یاری  با بیان اینکه ۳۱ روحانی در زندان های استان مشغول به فعالیت هستند افزود : این روحانیون علاوه بر اقامه نماز به صورت جماعت برنامه های  آموزش احکام ،نماز و قرآن را نیز بر عهده دارند و بیشترین روحانیون  در زندان مرکزی همدان  فعالیت می کنند .

مدیر کل زندان های همدان ادامه داد : در تمام زندان های استان نماز های ظهر ،عصر ،مغرب و عشا ء به صورت جماعت قرائت می شود .

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اندرزگاه قرآنی در زندان همدان اشاره کرد و افزود : در اندرزگاه قرآنی  ما مددجو حافظ یک جزء تا سی جزء قرآن کریم  را داریم که آموزش های لازم را سپری می کنند  و به صورت داوطلبانه و به دور از هرگونه اجبار به حفظ قرآن کریم می پردازند .

وی برنامه های مذهبی بند قرنطینه را برشمرد و تأکید کرد: در زندانهای استان برای فردی که حتی چند ساعت در زندان حضور دارد نیز برنامه هایی تدوین شده که شامل تصحیح حمد و سوره و اذکار نماز و آشنایی مقدماتی با احکام می باشد.

مدیر کل زندان های همدان  ادامه داد : علی رغم مشکلات اقتصادی ،در امر زیباسازی و تجهیز نماز خانه های زندان های استان اقدامات ویژه ای انجام شده است و در زندان ها مکانی مناسب به این امر اختصاص داده شده است .

وی با اشاره به مفروش کردن تمامی نمازخانه های زندانهای استان با فرش های سجاده ای ، طرح ابتکاری سنگ تیمم و دستورالعمل تصویری استفاده از این طرح را از اقدامات سال جاری بر شمرد و افزود : این طرح در تمامی نمازخانه ها اجرایی شده است.

محمد یاری  با بیان این مطلب ادامه داد : تمام نماز خانه های زندان های استان به فرش های سجاده ای  بسیار زیبا تجهیز شده اند که با هدف برگزاری نماز جماعت با شکوه مددجویان و سایر برنامه های مناسبتی فرهنگی مذهبی  انجام شده است و شرایط مناسبی برای  برگزاری فعالیتهای مناسبتی در ایام مختلف سال  و سایر برنامه هاکه می تواند زمینه توسعه برنامه های معنوی و مذهبی را فراهم سازد ایجاد کرده است .

مدیرکل زندانهای استان ضمن عنوان نمودن این مطلب که اداره کل زندانهای استان طی سالهای پیاپی عنوان دستگاه شایسته تقدیر ویژه را به خود اختصاص داده است ، با دعوت از رئیس ستاد اقامه نماز استان برای حضور در زندانهای استان ، خواستار بازدید مسئولان استانی از فعالیتهای اقامه نماز ، فرهنگی و تربیتی در زندان های استان شد.

در ادامه سیداحمد موسوی ، دبیر ستاد اقامه نماز زندان های استان با ارائه گزارش تصویری و کلیپ ، اقدامات صورت پذیرفته در سالهای ۹۵ و ۹۶ زندان های استان را برشمرد و طی گزارشی مکتوب روند رشد فعالیت های اقامه نماز زندانهای استان از سال ۹۳ تا شش ماهه اول سال ۹۶ را برای حضار تشریح کرد.

سپس دبیران شوراهای اقامه نماز زندانهای استان به اقدامات شاخص اقامه نماز در زندان خود پرداخته و گزارشی از فعالیت های انجام شده را ارائه  کردند.

در ادامه حجت الاسلام احمدوند ، معاون فرهنگی و دبیر ستاد اقامه نماز دادگستری کل استان همدان به ایراد سخن پرداخت و ضمن تقدیر از فعالیت های صورت گرفته در حوزه اقامه نماز در زندانهای استان همدان ، به بازدارندگی نماز از فحشا و منکر اشاره کرد و افزود: دروغگویی، تجمل گرایی، فحاشی ، احترام نگذاشتن به والدین و خانواده از مصادیق منکر است که فرد با تأسی به نماز از این رذایل اخلاقی دور می شود. وی افزود: باید سعی کنیم مردم نمازخوان شوند و این می بایست از دوران کودکی فرد و توسط دستگاه های آموزشی و پرورشی آغاز شود که به مراتب هزینه های کمتری برای جامعه خواهد داشت.

سپس حجت الاسلام تمیمی ، کارشناس فرهنگی ستاد اقامه نماز به فعالیت های اقامه نماز در زندان های استان اشاره کرد و گفت: با توجه به گزارش های تصویری و شفاهی ، فعالیت های بسیار خوبی در زندان های استان در حال انجام است که از نزدیک مشهود و ملموس است.

وی بر امر تربیت در زندان ها و تأثیر روحانی مجرب در امورتربیتی اشاره کرد و عنوان کرد: ستاد اقامه نماز استان همدان با همکاری مرکز تخصصی نماز قم آمادگی دارد روحانیون شاغل در زندان های استان را به نحو مطلوب آموزش دهد.

در پایان حجت الاسلام شاکری ، مسئول نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز استان همدان ، ضمن تقدیر از فعالیت های اداره کل زندانهای استان همدان در حوزه نماز ، توجه ویژه مسئولان سازمان زندان های کشور در موضوع نماز را خاطر نشان کرد و افزود : در اجلاس سراسری نماز کشور ، سازمان زندان ها نیز به عنوان دستگاه برتر در امر نماز شناخته شد و این نشان از عزم جدی مسئولان این سازمان در بپاداشتن فریضه نماز است.

وی با اشاره به حالت بازدارنده بودن نماز ، نماز را معجونی خواند که برای تمام ساعات زندگی انسان برنامه دارد.

وی خواستار حضور پر رنگ تر سایر دستگاه های قضایی استان در امر نماز شد و افزود: مدیران دغدغه مند در حوزه نماز ، از تمامی امکانات دستگاه خود برای ترویج و توسعه فرهنگ نماز بهره می جویند .

وی به توافق های امضاء شده بین دستگاه های اجرایی و ستاد اقامه نماز کشور اشاره کرد و افزود: از آنجا که این توافق نامه ها توسط بالاترین مسئول هر دستگاه امضاء شده است، لذا ارزیابی هایی که در این حوزه صورت می پذیرد ، بر اساس مفاد مندرج در توافق نامه ها خواهد بود و لازمه کسب امتیاز مطلوب از ارزیابی اقامه نماز را اجرایی ساختن تمامی مفاد توافق نامه ها عنوان کرد.

حجت الاسلام شاکری با اشاره به ضعف مستند سازی در حوزه نماز ، خواستار تقویت این وجه از کار شد و افزود: دبیران اقامه نماز دستگاه های اجرایی می بایست از تمامی مراحل انجام کار ، تصویر ، صورتجلسه و سایر موارد لازم را تهیه کرده و نسبت به مستند سازی موارد به نحو مطلوب و شایسته اقدام لازم را انجام دهند.

مسئول نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز استان ، عناصری چون امام جماعت، مدیریت مجموعه، برنامه های فرهنگی ، فضای نمازخانه ، نمازگزاران، یاوران نماز و … را در امر برپایی باشکوه نماز در ادارات بسیار مفید و موثر خواند و افزود : ستاد اقامه نماز آمادگی دارد در تمامی زمینه ها مانند مباحث تخصصی نماز ، روانشناسی و… آموزش های لازم را به ائمه جماعت داده و در ادامه کار ائمه جماعات در ادارات شاهد رشد و بروز شدن دانش و اطلاعات آنها به منظور نیل به اهداف توسعه و ترویج نماز باشیم.

گفتنی است در بخش پایانی این جلسه هم اندیشی، مسئولین فرهنگی  به ارائه راهکار هایی و پیشنهاداتی در راستای  هرچه بهتر شدن فعالیت های فرهنگی در امر اقامه نماز  پرداختند.

 

 

 

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true