×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۸ مهر - ۱۳۹۷  
true
false

شبکه ملی اطلاعات نفی سلطه ارتباطات در فضای مجازی است
یک کارشناس مسائل فرهنگی و فضای مجازی با استناد با سخنی از مقام معظم رهبری، گفت: امروز فضای مجازی بیش از آن که فرصت باشد، تهدید بوده و متأسفانه در فضای مجازی ولنگاری فرهنگی داریم که این امر به شدت هشداردهنده است .

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان همدان به نقل از خبرگزاری ایسنا،  حجت‌الاسلام والمسلمین محمد کهوند سه‌شنبه ۹ آذر در اجلاس نماز شهرستان ملایر با موضوع «نماز و فضای مجازی» که در محل تالار قرآن موقوفات مرحوم سیف‌الدوله برگزار شد، افزود: بهترین راهکار در این زمینه ایجاد شبکه ملی اطلاعات است که هنوز هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفته است .

وی با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات نفی سلطه ارتباطات در فضای مجازی است، افزود: در این شبکه ملی، سرویس‌های داخلی در کنار سرویس‌های خارجی هستند و با ۱۰ برابر سرعت و یک دهم قیمت خدمات ارائه می‌دهند و هویت افراد مشخص و سطح امنیت بسیار بالاست .

این کارشناس فضای مجازی در قم خاطرنشان کرد: در حال حاضر در ایران همگان و تمامی افراد جامعه در هر رنج سنی و در هر زمان و مکانی به هر اطلاعاتی دسترسی دارند که هیچ منطق و عقلی این را نمی‌پذیرد .

وی با اشاره به اینکه دشمنان و رژیم صهیونیستی ما را در تمامی زمینه‌ها تحریم می‌کنند جز فضای مجازی و تنها در فضای مجازی زمینه استفاده آزاد را برای کاربران ایرانی فراهم کرده‌اند، ادامه داد: با ایجاد شبکه ملی اطلاعات، تهدیدات حال حاضر فضای مجازی، اینترنت و جستجوگرانی که توسط صهیونیست‌ها اداره می‌شوند، قابل اصلاح است .

کهوند یادآور شد: چهار نگاه در رابطه با فضای مجازی وجود دارد؛ برخی کلا با فضای مجازی مشکل دارند و آن را قبول ندارند، برخی هم می‌گویند هر تکنولوژی که آمد ما آن را می‌پذیریم، عده‌ای هم معتقدند با همین وضعیت و تکنولوژی فعلی و با مدیریت درست می‌توانیم تکنولوژی‌های جدید و به‌روز را می‌پذیریم و گروه چهارم می‌گویند فضای مجازی را با تغییراتی در آن می‌پذیریم .

وی با اشاره به اینکه امروز به تعداد مساجدمان طلبه نداریم پس باید از فرصت مفید فضای مجازی برای ترویج و تبلیغ دین اسلام و مبانی فکری و ارزش‌های متعالی انسانی بهره برد، خاطرنشان کرد: هر فناوری را باید از ۴ حیث مورد بررسی قرار داد؛ کاربر فناوری کیست و ابزار این فناوری در دست چه کسی است، محتوای این ابزار چیست، ساختار و نحوه مدیریت ابزار چگونه است، اینها مواردی است که در استفاده از فناوری‌های نوین باید مدنظر قرار گیرد .

این کارشناس مسائل فرهنگی و فضای مجازی با بیان اینکه در فضای مجازی وجود فساد مسأله‌آفرین است و همه افراد را تحریک می‌کند، ادامه داد: هرجا شهوت و غضب حاکم شود، عقل از بین می‌رود و زمینه فساد فراهم خواهد شد و در این مسیر همه افراد تحت‌الشعاع قرار می‌گیرند .

محتوای فاسد؛ اصلی‌ترین تهدید جدی فضای مجازی

وی با بیان اینکه محتوای فاسد، اصلی‌ترین تهدید فضای مجازی است، افزود: بازیگران و مدیران اصلی این فضا در خارج از کشور به سرمی برند ضمن دسترسی به تمامی اطلاعات این فضا، محتوایش را نیز کنترل کرده و امروز ابزارهای اطلاعاتی به ابزاری برای نفود سلطه دشمنان بدل شده است .

کهوند با بیان اینکه محتوای دینی مثل نماز در فضای مجازی بسیار کم داریم، گفت: عدم موضوع‌شناسی و عدم مبانی‌شناسی در فضای مجازی دین و اعتقادات و باورهای ما را تهدید می‌کند .

این کارشناس مسائل فرهنگی و فضای مجازی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه امروز ائمه کفر و دشمنان اسلام در تلاش برای خاموش کردن نور خدا در فضای مجازی هستند، اظهار کرد: این فضا می‌تواند بهترین راه برای تبلیغ و ترویج دین و توسعه انقلاب اسلامی باشد اما اکنون با سلطه کفار تبدیل به یک ابزار غفلت زا و تولیدکننده فساد و فحشا مبدل شده است .

وی تصریح کرد: اشکال اصلی این امر به کم‌کاری شورای نظارت بر فضای مجازی برمی‌گردد که با وجود اینکه رهبر معظم انقلاب ۶ سال پیش نسبت به این امر هشدارهای جدی دادند اما هنوز هیچ کدام از دستورات ایشان پیگیری و اجرا نشده است .

کهوند بادآور شد: استعمار با تمام توان کارشناس‌پروری کرده و هزینه‌های هنگفتی را صرف می‌کند بنابراین حکومت اسلامی و دولتمردان موظف هستند بستر سالم برای استفاده مردم از این فضا مهیا کنند .

وی تأکید کرد: امروز برای رفع مشکلات جنگ نرم و تهدیدایات فضای مجازی به افرادی چون سردار حاج قاسم سیلمانی با همان تعهد، ایمان، اراده و جدیت نیازمندیم تا این تهدیدات را تبدیل به فرصت کنیم.

پایه استفاده درست از فضای مجازی، معرفت دینی است

رییس ستاد اقامه نماز استان همدان نیز با بیان اینکه پایه استفاده درست از فضای مجازی، معرفت دینی است، گفت: امروز بسیاری از افرادی که دغدغه ارزش‌های انسانی و دینی دارند، فضای مجازی را یک تهدید می‌دانند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمرتضی حسنی‌حلم با تأکید بر اینکه در بحث نماز از حیطه شعار باید بیرون آمده و وارد بحث الگو و عمل شویم، اظهار کرد: مسئولان نظام باید از فرصتی که در اختیار دارند، برای انجام کار ماندگار استفاده کنند و در راستای اقامه نماز در سطح جامعه جدیت بیشتری به خرج دهند.

وی با بیان اینکه نماز، بهترین ارزش دینی و برترین عملی است که بدان در آیات و روایات اشاره شده، ادامه داد: ما هیچ معروفی بالاتر از نماز نداریم و زیباترین ذکر نماز است.

حسنی‌حلم با بیان اینکه نماز، کارخانه انسان‌سازی است، ادامه داد: نماز واقعی مقدمه سیر و سلوک و کسب مقامات والای عرفانی توسط بسیاری از علما، فضلا و دانشمندان ما بوده است.

وی با بیان اینکه تربیت، سیاست و فرهنگ درست از رهگذر نماز محقق می‌شود، افزود: بنابراین باید به دنبال نمازخوان بار آوردن افراد جامعه باشیم که اگر این امر خطیر صورت پذیرد، به طور قطع پیرو آن می‌توانیم از فضای مجازی به نحواحسن بهره ببریم.

حسنی‌حلم تصریح کرد: در سایه‌ساز نماز، حفظ بیت المال، عدل، اخلاق‌مداری و احترام متقابل بین آحاد مردم شکل می‌گیرد و بازاریان، دانشگاهیان، مسئولین، کارمندان و … اگر نمازخوان واقعی شدند آن هنگام می‌توان انتظار داشت جامعه‌ای به معنای واقعی کلمه «اسلامی» داشته باشیم.

وی با بیان اینکه امروز بسیاری از مشکلات ما در شئونات شخصی و اجتماعی نشأت گرفته از بی‌توجهی به جایگاه نماز است، گفت: اگر نمازخوان درست، تربیت کردیم آن هنگام می‌توان از فضای مجازی فرصتی برای ترویج دین و پاسخگوی به شبهات و سوالات ایجاد کرد.

حسنی‌حلم با استناد به این سخن از مقام معظم رهبری که امروز فضای مجازی تبدیل به فضای حقیقی شده است، ادامه داد: این فضا دارای جاذبه‌ها و کشش‌های خاصی است و ما نتوانسته‌ایم این فضا را مدیریت کنیم.

وی با تأکید بر اینکه باید معرفت دینی‌مان را در این زمینه افزایش دهیم، افزود: همه متولیان فرهنگی باید برای تحقق این امر پای کار باشند.

نمازخوان شدن افراد مانع از بروز آسیب‌های اجتماعی می‌شود

معاون استاندار و فرماندار ویژه ملایر نیز با تأکید بر لزوم کیفی برگزار شدن این دست همایش‌ها، گفت: نمازخوان شدن افراد جامعه از بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و اخلاقی شده و بزه‌های مختلف جلوگیری می‌کند.

عبدالعظیم رضایی افزود: باید تمام توانمان را در این راستا پای کار بگذاریم و این را به ‌صورت اداری نبینیم بلکه به‌عنوان یک وظیفه شرعی و دینی نگاه کنیم چرا که اگر این‌طور شد اثراتش در جامعه به‌مراتب بیشتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه همه ما دغدغه دین را داریم و شبهاتی نیز در جامعه است که باید پاسخ داده شود تا به‌تدریج به‌عنوان یک امر عادی تلقی نشود، اظهار کرد: باید آحاد مختلف مردم، اصناف و سازمان‌های مردم‌نهاد را وارد میدان عمل کرده و این کار را از حالت اداری و دستوری خارج کنیم.

فرماندار ویژه ملایر با تأکید بر اینکه باید بازخورد این اجلاس و تأثیرش را در جامعه مدنظر قرار دهیم و صرفا به فکر ارائه گزارش کار نباشیم، گفت: فضای مجازی در کنار محاسنی که دارد، معایبی هم دارد و باید با ‌دقت مورد رصد قرار گیرد و به شبهات جوانان به‌درستی پاسخ داده شود.

وی تصریح کرد: فرهنگ‌سازی و بسترسازی کارها تدریجی است و نباید انتظار داشت یک‌باره جواب دهد پس این فرهنگ‌سازی باید ادامه یابد تا به نتیجه برسد و ممکن است در بازده زمانی طولانی نتیجه دهد.

وی با بیان اینکه در جامعه ما نماز مظلوم واقع شده است، تصریح کرد: امروز بخش اعظمی از تبادل اطلاعات و ارتباطات در فضای مجازی رقم می‌خورد بنابراین باید با این ظرفیت بیشتر آشنا شده و تهدیدات آن را تبدیل به فرصت کرد تا بتوان از این فضا برای ترویج فرهنگ اسلامی و دینی بهره ببریم.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true